Starpet Verimli Tüketim Hareketi nedir?

Starpet’in, başta enerji olmak üzere, tüm doğal kaynakların verimli ve tasarruflu kullanımı konularında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesidir. Dünya, iklim değişikliği ve küresel ısınma tehdidi altında bulunmaktadır. Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar, madenler vb. tüm doğal kaynaklar hızla ve geri dönüşü olmayan bir şekilde tükenmektedir. Bu durumla mücadele etmenin yolu, doğal kaynakları tahrip etmeden ve mümkün olan en verimli şekilde kullanmaktır.

Projenin amacı nedir?

Verimli Tüketim Hareketi ile Starpet’in çalışanları, bayileri, tedarikçileri ve tüketicilerinden başlayarak herkesin, her türlü doğal kaynağı daha verimli tüketmesini sağlamak, bu konuda toplumsal bir bilinç ve davranış değişikliği oluşturmak amaçlanmaktadır.

Starpet bu projeyi neden gerçekleştiriyor?

Starpet, tüm insanlığın bugününü ve geleceğini ilgilendiren bir konuda, üzerine düşenleri yerine getirmeyi sosyal sorumluluğu olarak kabul etmektedir. Starpet, enerji sektöründe faaliyet gösteriyor olması nedeniyle, başta enerjinin verimli kullanımı olmak üzere, tüm doğal kaynakların verimli ve tasarruflu kullanımı konularında farkındalık oluşturmayı görev bilmektedir.

Starpet Verimli Tüketim Hareketi’ne ben nasıl destek olabilirim?

Günlük yaşamdaki her türlü tüketim faaliyetinizde duyarlı davranarak, doğal kaynakları verimli bir şekilde tüketebilir; bu sayede giderlerinizi azaltırken, doğal kaynakların gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Detaylı ipuçlarını, kitapçığın ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: www.verimlituketim.com

Aracınızı park ettiğiniz yer de tasarrufa katkı sağlayabilir. Yaz aylarında gölgeye park ederek aracınızın gereksiz ısınmasını engelleyerek ısınmadan doğabilecek yakıt buharlaşmasının önüne geçebilir; garaj ve kapalı otoparklara park ederek araçlarınızı yaz aylarında güneşten, kış aylarında kar, yağmur ve soğuktan koruyabilirsiniz.
Kirli hava filtreleri tüketimine sebep olur. Hava filtresini değiştirmek ve temizlemek çok kolaydır, bunu kendiniz de yapabilirsiniz.
Aracınızın düzenli bakım ve ölçümlerini yaptırmakla yakıt tüketimini azaltabilirsiniz.
Aracınızda kaliteli motor yağı ve enerji tipi lastikler kullanarak şehir içinde %5'e varan yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kaliteli motor yağı kullanırsanız, motorunuzun her türlü iklim koşulunda yüksek performansta çalışmasını sağlar ve yakıt tasarrufu edersiniz. Kaliteli enerji tipi lastikler de yol tutuşu, fren ve sürtünme katsayısını direk etkileyerek yakıt tasarrufunuza katkıda bulunur.
Motor frenini kullanın. Motorların doğal frenleme gücünü kullanmak yakıt ekonomisi yapmanıza yardımcı olur. Yavaşlama ihtiyacı duyabileceğinizi düşündüğünüz anda gazı bırakmanız motora yakıt akışını keseceği için yakıt verimliliğini %2'ye kadar artırır ve fren düzeneği parçalarının da ömrünü uzatır.
Motor, gereksiz olarak çalışır durumda bırakoldığında hem yakıt tüketimini hem de karbondioksit salınımını sürdürür. 20 saniyeden fazla bekleyecekseniz motoru durdurun çünkü 3 dakikalık bekleme, 50 km hızla 1 km yol yapmanız ile aynı enerjiyi harcamanıza sebeptir.
Birden hızlanmak yalnız yakıt israfına değil ayrıca hava kirliliğine de sebep olur. Devir yükseldikçe yakıt tüketimi dolayısıyla da CO2 salınımı artacağından yüksek viteste iken 2000-2500 devir hızında yol almaya çalışın. Aracınızı bir saniye yüksek devirde kullanmanız yarım saatlik normal sürüşte sebep olduğunuz kadar karbon salınımına sebep olduğunu biliyor muydunuz?
Klima otomobilin gücünün çoğunu kullandığı için yakıt tüketimini artıran önemli faktörlerdendir. Bu yüzden sadece gerekli olduğu durumlarda kullanın. Dışarıdaki hava sıcaklığı 25°C iken, klima yakıt verimliliğini %12 azalttığını biliyor muydunuz?
Aracınızı çalıştırdığınızda hemen hızlanmaya çalışmayın. Modern otomobiller çalıştırma esnasında gaza basılmasını gerektirmeyen yakıt enjeksiyon sistemiyle donatılmıştır. Bunun aksini yapmak, otomobil üzerindeki sistemleri şaşırtarak yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.
Seyir halindeyken yavaşça hızlanmalı ve hızınızı sabit tutmalısınız. Saatte 20 km hıza çıkış sürenizin 5 saniye olmasının yakıt ekonomisine %11 oranında katkıda bulunacağını göz önünde bulundurun.
Yola çıkmaya hazır olmadan, motoru ısıtmayın. Modern otomobillerin aşırı soğuk hava şartları dışındaki durumlarda, yola çıkmadan önce motorlarının ısıtılmasına gerek yoktur. Bir motorun 5 dakika rölantide çalıştırıldığında, 65 ml benzin harcayıp, 151 gr CO2 salınımına sebep olduğunu biliyor muydunuz?
Otomobilinize lastik basıncı görüntüleme sistemi takmak, lastiklere yeniden hava vurmanız gereken zamanı bilmenize olanak tanır.
Ağırlıkları azaltın ve port bagaj kullanmaktan kaçının. Aracınızdaki her 20 kg'lik ağırlık yakıt tüketimini %1 arttırır. Modern otomobiller aerodinamik yapı göz önünde tutularak tasarlanır. 50 km.'lik bir yolu 10 kg daha az yükle katettiğinizde 15 ml yakıt tasarrufu sağlar ve 35 gr daha az CO2 salınımına sebep olursunuz.
Otomobilinizde GPS sistemi kullanmak, size gideceğiniz yere en kısa ve kolay şekilde nasıl gidileceği konusunda yardımcı olur.
Düşük lastik basıncı, fazla yakıt tüketimine neden olur. Lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin. Lastik basıncı standart değerinden 0.5 bar az olduğunda, yakıt verimi şehir içi %2, şehir dışı %4 azalır. Ayrıca lastikteki düşük basınç araç hakimiyetinizi azaltır, fren mesafenizi uzatır; lastiklerinizin daha çabuk aşınmasına neden olur.
Yola çıkmadan önce yolculuğunuzu planlayın. 1 saatlik yolculuk esnasındaki 10 dakikalık gereksiz sürüş sonucunda yakıt verimliliğinizin % 14 oranında azalacağını unutmayın. Her yıl sürücülerin yol ararken kaybolmaları yüzünden milyonlarca litre yakıtı boşa harcadıklarını biliyor muydunuz?
Otomobil satın alırken her zaman çevreye duyarlılığı olan araçları tercih edin. Bu araçları kullanmak çevreye zararı azaltacağı gibi daha ucuza mal olacaktır.
İhtiyacınızı karşılayacak hacimlerde motorları tercih edin. Bu araçları kullanmak çevreye zararı azaltacağı gibi daha ucuza mal olacaktır.
Çay ya da kahve yaparken içeceğiniz kadar su kaynatın, böylece ihtiyacınız olmayan suyu kaynatmak için harcayacağınız enerjiden tasarruf edebilirsiniz.
Düşük enerji ampulleri size gereken ışığı verdikleri gibi 3 kat daha az enerji harcar.
Sıcaklığı sadece 1 derece azaltarak doğalgaz faturanızı yüzde 5-10 oranında azaltabilir ve 300 kg CO2 emisyonunun önüne geçebilirsiniz.
Televizyon, bilgisayar gibi aletleri beklemede bırakılan toplam enerji kullanımının neredeyse yarısına sebep olmaktadır. Kullanmadığınız zaman güç düğmesinden kapatın.
İhtiyacınız olmadığında oda ve koridorlardaki 5 lambayı söndürerek, hem enerji israfını önler hem de karbondioksit salnımını azaltabilirsiniz. Ayrıca enerji tasarrufu sağlayan ampuller, sıradan ampullerden 10 kat daha dayanıklıdır.